27 Eylül 2011 Salı

Birleşik Arap Emirlikleri Macerası Devam Ediyor...

Resim


Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki turumuz bu hafta da devam ediyor. Çölün üzerine kurulu modern şehir Dubai’yi sizler için geziyoruz.

Burç Halife dünyanın en yüksek binası 

Göğe doğru yükselen bu dev bina 828 m yüksekliğinde ve 200 katlı. Burç Halife’nin 124. katına çıkıp, muhteşem Dubai manzarasını seyrediyoruz. Buraya çıkmak ücretli. Rezervasyonu olanlar yaklaşık 40 TL, rezervasyonu olmayanlar ise yaklaşık 160 TL ödüyorlar. Amerikalı mimar çöl gülünden esinlenerek dizayn etmiş binayı. 

Çölde kayak olur mu?

Birleşik Arap Emirlikleri’nde hava sıcaklığı 35° - 40° iken insanlar Dubai’de -4°’de kayak yapıyorlar. Nerede mi? Yapay kayak merkezinde. Dubai sıcağında insanlar soğuk havanın ve karın keyfini çıkarıyorlar. Kayak merkezindeki teleferiğe binince buranın ne kadar büyük bir mekan olduğunu daha iyi anlıyoruz. Dev klimalarla içerisi sürekli soğutuluyor burada. Soğutma için harcanan para dudak uçuklatacak cinsten.

Klimalı otobüs durakları daha önce hiç görmemiştiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde otobüs durakları klimalı. Öğle vakti dışarıda sıcaklık 35-40 derece olurken Otobüs durağında sıcaklık 21 derece. Sıcak ortamdan gelen yolcular serin ortamda otobüs gelene kadar rahat bir dinlenme imkanına kavuşuyorlar. Yerli Araplardan herkesin arabası olduğu için bu otobüs duraklarından daha çok yurtdışından bu ülkeye çalışmaya gelen işçiler istifade ediyor.

Çölü yeşillendiren Araplar, üzerine bir de geniş golf sahası kurmuşlar.

Geniş bir golf sahasını geziyoruz. İlginçtir, Dubaililer çölde çimi yetiştirmeyi başarmışlar. Bu geniş alan tamamen çimlerle kaplı. Golf severler de bu yeşil alanda golf oynamanın tadını çıkarıyorlar. Golf oynamak öyle ucuz bir sporda değil. 4 saat Golf oynamak için 200 doları gözden çıkarıyor oyuncular.

Çölde safari muhteşem!

Aracımıza atlayıp çöle doğru yola koyuluyoruz. Herkes için farklı bir aktivite var burada. Kimisi ata binerken bir diğeri deveye bir başkası da ATV’ye biniyor. Müthiş bir rüzgar ve toz var burada. İşte bu tozun arasında biz de başlıyoruz maceralı bir safariye…

Çölün ortasında yapayalnız kaldık.

Safari yapmak sanıldığı kadar kolay değil. Aracımız kuma saplanınca çölün ortasında kaldık. Güneş batmak üzere. Çevrede de bize yardım edebilecek kimse yok. Aracı çıkarmak için çözüm yollarını tek tek deniyoruz. Önce tekerleklerin havasını indiriyoruz, aracın arkasından itiyoruz, tekerleğin etrafındaki kumları eşeliyoruz. Ancak ne yaptıysak çare vermiyor. Güneş de artık iyiden iyiye batmış durumda. Bu ıssız çölden nasıl mı kurtulduk. Cevabını Cumartesi akşamı Ayna’da bulacaksınız.


Ayna - Birleşik Arap Emirlikleri (2) bölümünü Küre TV'den izleyebilirsiniz.


Ayna - Birleşik Arap Emirlikleri (2) Bölümü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder