30 Eylül 2012 Pazar

Mert Kılıç ile Keyifli Bir Söyleşi

Cem Yılmaz bir dramada oynayamaz!

Resim

'Şefkat Tepe' isimli diziyle beğeni toplayan başarılı oyuncu Mert Kılıç, "Bir aktör hem komedi, hem drama yapamaz. Bakın Cem Yılmaz'a, dram filminde bile komik! Çünkü oyuncu, ilk önce görüntüsünü satar. Bu her yerde böyle" diyor

Samanyolu TV kanalında geçen sezondan beri devam eden 'Şefkat Tepe' adlı dizide 'Serdar Komutan' rolünü canlandıran Mert Kılıç, oyunculuğuyla dikkat çekiyor. Oyunculuğa Best Model seçildikten sonra başlayan Kılıç, kendisiyle ilgili bilinmeyenleri anlattı. 

Sizi tanıyabilir miyiz?

1976 Ankara doğumluyum. Aslen Amasyalıyım. Yaklaşık 7-8 yıllık profesyonel sporculuk hayatım var. Sonrasında Best Model yarışmasında 'Best Fotomodel' seçildikten sonra dikkatleri çektim ve oyunculuğa böylece giriş yapmış oldum. Erler Film'den Türker İnanoğlu'nun teklifi üzerine başrolünde Fatma Girik'in oynadığı 'Gurbet Kadını' isimli dizide 'Ökkeş' karakteri ile oyunculuk hayatıma başladım. Şu anda Güneydoğu'da teröristlere karşı savaşan bir askerin yaşadığı dramı konu alan 'Şefkat Tepe' isimli dizide rol alıyorum. 

TEHDİT YOK! 

Günümüzde terör olaylarının arttığını da düşünürsek çok bıçaksırtı bir hikaye. Bu role nasıl hazırlandınız?
Her gün zaten hikayeleri izliyoruz. Ben Güneydoğu bölgesinde yaşadım. O bölgeyi çok iyi biliyorum. Okumak ve gözlemlemek çok önemli. 

'Şefkat Tepe' çok izleniliyor. Geçtiğimiz yıl tehdit aldığınızı duydum; doğru mu? 

Yapımcımızdan direkt böyle bir şey gelmedi ama bizim 'Şefkat Tepe'den önce bir işimiz daha vardı; 'Tek Türkiye' diye... Oraya ufak çaplı bir baskın olduğunu duymuştum ama bizim işte böyle bir şeyle karşılaşmadım. 

GÖRÜNTÜ UYMALI! 

Ruhunuza ve bedeninize uzak bir karakteri oynayabilir misiniz? 

Önce şunu söyleyeyim; herkes her şeyi oynayacak diye bir şey yok! Bir aktör hem komedi, hem darama yapamaz. Bakın Cem Yılmaz'a, dram filminde bile komik! Çünkü biz onu komik olarak algıladık. Biz, görsel bir iş yapıyor ve öncelikle görüntümüzü satıyoruz. Görüntüyle rolün uyması şart! Ancak bu uyum sağlanırsa izleyicinin hoşuna gidiyor. 'Jim Carrey niye komedi çekiyor?' ya da 'Al Pacino niye dramada oynuyor?' Hep bu yüzden. Bence oyuncu görüntüsünün farkında olup üstüne uyabilecek karakterler seçmeli. 'Oyuncu her şeyi oynar' diye bir şey yok! 

Rol alacağınız projeyi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Hikayeyi okuduğum zaman, canlandıracağım karakteri inceliyorum. Bana göre oyunculuk ne oynamak, ne de yalan söylemektir. Oyunculuk, kişinin karakteri kendi doğrularıyla tanımlamasıdır. Bu arada benim babam asker emeklisi ve ben de hep bir asker projesinde yer almayı istemiştim. 'Şefkat Tepe', bu yönüyle de bana çok yakın geldi ve bu projeyi hemen kabul ettim. 

OYUNCULUK İÇİN İÇ GÜDÜ ŞART! 

Dizide bir askeri oynuyorsunuz. Role hazırlanırken ekstra bir şey yaptınız mı? 

Ben bedenini çok iyi tanıyan biriyim. Ayrıca içgüdülerim de kuvvetli. Oyunculuk bence içgüdüyle yapılan bir iş. Özel hayatımda sporu da seven biriyim; squash oynuyorum. Rolüme hazırlanırken ekstra bir şey yapmadım.

KIVANÇ'LA AYNI YARIŞMADAYDIK!

Kıvanç Tatlıtuğ da Best Model Yarışması'ndan çıktı ve oyuncu oldu. Onunla görüşüyor musunuz? 

Kıvanç'la aynı yarışmadaydık zaten ama o oyunculuktan çok uzaktı. O birinci oldu, ben dördüncü oldum ama o dönem çok görüştük. Sonra Kıvanç, Fransa'ya gitti; aklında oyuncu olmak vardı ama nasıl olacağına bilemiyordu. Hâlâ karşılaştığımız zaman konuşuruz ama arayıp sormayız birbirimizi... 'Gümüş' dizisi için görüşmeye beraber gittik ama onu seçtiler. O zaman Kıvanç, sarışın uzun saçlıydı. Sonra Kıvanç'ın saçlarını boyadılar ve böylece oyunculuğa başladı.

SEKTÖRDEKİLERLE SAMİMİ DEĞİLİM!

Oyuncular arasında çok arkadaşınız var mı? 

Benim sektördeki insanlarla çok samimiyetim yok ama hepsini de çok iyi tanırım. Dışarıdan her şey çok farklı gözüküyor, işin içine girildiği zaman farklı. Ben kendimi bu piyasadan uzak tutmak, iğrençliklerin içerisinde olmamak istedim. 

Askerlik yapmadığı halde askeri canlandıran, hatta ödül alan oyuncular var. Siz bu durumu nasıl karşılıyorsunuz? 

Ödüllere baktığınız zaman tamamen ilişkilerle alakalı. Amerika'da böyle işlemiyor; sadece yakışıklı diye adama ödül vermiyorlar.

Mert Kılıç ile Keyifli Bir Söyleşi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder